We moeten blijven uitdragen dat racisme en extreemrechts níet normaal zijn en dat ook nooit mogen worden. Dat betekent: je altijd uitspreken tegen discriminatie, racisme en haat, zoals extreemrechts die verspreidt, schrijft Hanneke Felten van Movisie.
‘De samenleving zou ‘geïslamiseerd worden’, stelde Pim Fortuyn in 1997, en later vele anderen. Maar van die zogenoemde ‘islamitisering’ komt in de praktijk weinig terecht. Bijna dertig jaar later zien we dat moslims en niet-moslims in Nederland gewoon doorgaans vredig samenleven. Overal in het land zie je moslims en niet-moslims samen gezellig buren van elkaar zijn, samen enthousiast sporten, samen fijne collega’s zijn, samen vanuit idealisme vrijwilligerswerk doen et cetera. Die zogenaamde islamisering van Nederland kan naar het rijk der fabelen worden verwezen. Waar ik soms wél bang voor ben is voor extreemrechts. Dat gebouwen in brand steekt — zoals in Loosdrecht — en zelfs de brandweer hindert. Als we al een probleem hebben, dan is het eerder een ‘extreemrechtsisering’ van de samenleving.
Lees verder via socialevraagstukken.nl
In de online editie van ons jaarlijkse HCB Seminar De Veilige Gemeente leert u van topsprekers hoe u met uw partners in veiligheid samenwerkt aan regie in de aanpak van polarisatie, radicalisering en extremisme. Met onder andere Marloes van Noorloos (Universiteit Leiden), Hans Boutellier (Vrije Universiteit Amsterdam) en Liesbeth van der Heide (Inspectie Justitie en Veiligheid). Lees verder over inschrijfmogelijkheden via de website van het Haags Congres Bureau.

3 basisregels voor regie in de aanpak van polarisatie, radicalisering en extremisme: Impressie HCB Seminar De Veilige Gemeente 2026 – Deel 2
Hoe herken je radicalisering?
Op papier compliant, in de praktijk kwetsbaar




