De gemeenschappelijke gegevensbank terrorisme, extremisme en radicalisering (GGB T.E.R.) moet meer waarborgen inbouwen om de privacy van minderjarigen te beschermen. Dat oordeelt het Grondwettelijk Hof in een arrest.
De GGB T.E.R. de zogenaamde ‘OCAD’-lijst, houdt persoonsgegevens bij van terroristen en extremisten die door de Belgische veiligheidsdiensten worden opgevolgd. Het gaat bijvoorbeeld om terrorismeveroordeelden, haatpropagandisten en Syriëstrijders. Minderjarigen kunnen al vanaf de leeftijd van twaalf jaar op de lijst terechtkomen. Het gaat bijvoorbeeld om de kinderen van Belgische Syriëstrijders.
Twee Franstalige vzw’s – Ligue des droits humains en Défense des Enfants International Belgique – waren naar het Grondwettelijk Hof getrokken om de wet die de verwerking van de gegevens in de GGB T.E.R. mogelijk maakt te laten vernietigen. Volgens de organisaties is bijvoorbeeld niet duidelijk genoeg gedefinieerd wat een ‘haatpropagandist’ is en zijn de toegangsrechten voor een aantal diensten te ruim geformuleerd. Ook zijn de rechten van kinderen onvoldoende beschermd vinden ze.
Lees verder via msn.com
Meer weten over wat de impact is van de toenemende samenwerking op het gezag en de effectiviteit van nationale toezichthouders? Kom dan naar de 9de editie van het jaarlijkse HCB Seminar ‘Toezicht in Transitie‘, dat plaatsvindt op 8 april in Luden, Den Haag. Waarin thema’s zoals het internationale, Europese en nationale speelveld, vormen van samenwerking en welke kansen en risico’s biedt samenwerking? Met Robert van Rheenen (Omgevingsdienst De Vallei), Prof. dr. Esther Versluis (Universiteit Maastricht), Amma Asante (CvdM), Huub Janssen (RDI) en Paul van Dijk (zelfstandig adviseur).
Meer leren van prof. dr. Hans Boutellier over polarisatie, radicalisering en extremisme? Kom naar het HCB Seminar De Veilige Gemeente 2026 – Regie in de aanpak van polarisatie, radicalisering en extremisme op 13 mei in Den Haag, georganiseerd door het Haags Congres Bureau. Verder met prof. dr. Marloes van Noorloos, Elanie Rodermond, Liesbeth van der Heide, Hans Moors en dagvoorzitter Eric Bervoets. Meer informatie en inschrijfmogelijkheid op haagscongresbureau.nl

Bezorgde burgers? Hoe rechts-extremisme structureel aanwezig is bij anti-azc-protestbeweging Defend Netherlands
Een nieuw wiel of een betere auto? 3 redenen en 3 randvoorwaarden voor samenwerken in toezicht
Raad van State ziet mogelijkheden voor wet tegen verheerlijking terrorisme, maar eist eerst duidelijkere afbakening



