Gemeenten hebben een belangrijke taak om spanningen tussen groepen niet te laten oplopen in tijden van buitenlandse oorlog of andere gebeurtenissen ver weg. Kennisinstituut Movisie geeft verschillende denkrichtingen om in zulke gevallen polarisatie tussen inwoners te voorkomen of te verminderen.
Gebeurtenissen ver weg, zoals de recente oorlog tussen Israël en Hamas of die in Syrië en Oekraïne, kunnen van invloed zijn op de ‘sociale stabiliteit van de Nederlandse samenleving,’ zo schrijft het kennisinstituut. Denk bijvoorbeeld aan onrust onder inwoners, zorgen over veiligheid, gevoelens van weerstand, discriminatie en polarisatie.
Wel of geen vlag hijsen
Vorige week was er de discussie over het wel of niet hijsen van de Israëlische vlag op overheidsgebouwen uit solidariteit met de slachtoffers van de aanval van Hamas op Israël.
Lees verder via gemeente.nu
Meer weten over hoe u met uw partners in veiligheid samenwerkt aan regie in de aanpak van polarisatie, radicalisering en extremisme? Kom dan naar een geheel nieuwe editie van ons jaarlijkse HCB Seminar De Veilige Gemeente dat plaatsvindt op 13 mei bij Milú, Den Haag. We bespreken onder begeleiding van topsprekers thema’s zoals online radicalisering, de transitie van radicalisering naar extremisme en de rol van preventie. Met prof. dr. Marloes van Noorloos (Universiteit Leiden), prof. dr. Hans Boutellier (Vrije Universiteit Amsterdam), Elanie Rodermond (Vrije Universiteit Amsterdam), Liesbeth van der Heide (Inspectie Justitie en Veiligheid), Hans Moors (EMMA) en Eric Bervoets (Bureau Bervoets).

Hoeveel dagen opvang is ideaal? Expert: ‘Drie dagen opvang? Dat is echt niet te veel’
Hans Boutellier: Polarisatie als gemobiliseerde vijandigheid – Impressie HCB Seminar De Veilige Gemeente 2026
3 basisregels voor regie in de aanpak van polarisatie, radicalisering en extremisme: Impressie HCB Seminar De Veilige Gemeente 2026 – Deel 2



