Nog altijd verblijven tientallen Nederlandse IS-gangers in Syrië. Yassin el M. uit Den Haag bijvoorbeeld, die al zes jaar vastzit in een Syrische gevangenis. Hij hoopt dat de Nederlandse overheid wil helpen. “Wij zijn nou eenmaal Nederlandse burgers en de Nederlandse overheid is verantwoordelijk voor ons.”
M. vindt bijvoorbeeld dat hij hier recht heeft op een proces. “Nederland ziet mij als een gevaarlijke terrorist, wat ik niet vind dat ik ben. Maar ook een gevaarlijke terrorist krijgt een proces in een democratie.” Het demissionaire kabinet is echter niet van plan hen terug te halen en hier te vervolgen, ook al liggen de strafdossiers klaar.
Verzoek om ze op te halen
Zo’n vijftien Nederlanders zitten op dit moment in Syrië in de gevangenis, blijkt uit een recente publicatie van de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV). Ze zitten vast op diverse plekken in het Koerdische gedeelte van het land. De Koerden vragen al jaren of Nederland de gedetineerden kan ophalen.
Lees verder via nos.nl
Meer leren van prof. dr. Hans Boutellier over polarisatie, radicalisering en extremisme? Kom naar het HCB Seminar De Veilige Gemeente 2026 – Regie in de aanpak van polarisatie, radicalisering en extremisme op 13 mei in Den Haag, georganiseerd door het Haags Congres Bureau. Verder met prof. dr. Marloes van Noorloos, Elanie Rodermond, Liesbeth van der Heide, Hans Moors en dagvoorzitter Eric Bervoets. Meer informatie en inschrijfmogelijkheid op haagscongresbureau.nl

Hoeveel dagen opvang is ideaal? Expert: ‘Drie dagen opvang? Dat is echt niet te veel’
Hans Boutellier: Polarisatie als gemobiliseerde vijandigheid – Impressie HCB Seminar De Veilige Gemeente 2026
Deze kinderopvang is volledig digitaal en werkt met AI



