Defend-groepen reizen stad en land af om te protesteren tegen de komst van azc’s. Zij doen zich voor als een beweging van bezorgde burgers. Maar uit een data-analyse van het Telegram-chatkanaal van Defend Netherlands door Pointer blijkt dat extreemrechts gedachtegoed er sinds de oprichting structureel aanwezig is.
Van alle leden plaatste 1 op de 5 de afgelopen 7 maanden in totaal 379 extreemrechtse berichten, foto’s en filmpjes. De berichten krijgen veel bijval en worden vrijwel nooit verwijderd.
Tot het kanaal 2 weken geleden plots op zwart gaat. Na het nieuws van Pointer en Justice for Prosperity over de snelle groei van de Defend-groepen en het extreemrechtse gedachtegoed in het Telegram-kanaal van Defend Netherlands, worden alle berichten verwijderd uit de chatgroep. “[We] hebben het niet zo op potten kijkers”, schrijft Defendnetherlands.
Pointer had toen al een hoop berichten opgeslagen. Daarnaast ontvingen we van de antifascistische onderzoeksgroep Kafka de berichten uit het chatkanaal van de periode direct na de oprichting van de chatgroep. Zo konden we alle 7.555 berichten van 528 accounts in de chatgroep van Defend Netherlands analyseren, geplaatst tussen juli 2025 en februari 2026. Wat daaruit blijkt, is geen verhaal van een paar rotte appels. Het extreemrechtse gedachtegoed is er structureel aanwezig.
Lees verder via kro-ncrv.nl
Meer weten over hoe u met uw partners in veiligheid samenwerkt aan regie in de aanpak van polarisatie, radicalisering en extremisme? Kom dan naar een geheel nieuwe editie van ons jaarlijkse HCB Seminar De Veilige Gemeente dat plaatsvindt op 13 mei bij Milú, Den Haag. We bespreken onder begeleiding van topsprekers thema’s zoals online radicalisering, de transitie van radicalisering naar extremisme en de rol van preventie. Met prof. dr. Marloes van Noorloos (Universiteit Leiden), prof. dr. Hans Boutellier (Vrije Universiteit Amsterdam), Elanie Rodermond (Vrije Universiteit Amsterdam), Liesbeth van der Heide (Inspectie Justitie en Veiligheid), Hans Moors (EMMA) en Eric Bervoets (Bureau Bervoets).

Hoeveel dagen opvang is ideaal? Expert: ‘Drie dagen opvang? Dat is echt niet te veel’
3 basisregels voor regie in de aanpak van polarisatie, radicalisering en extremisme: Impressie HCB Seminar De Veilige Gemeente 2026 – Deel 2
Hans Boutellier: Polarisatie als gemobiliseerde vijandigheid – Impressie HCB Seminar De Veilige Gemeente 2026



